top of page

 

Herşeyin İyi Gitmesiyle de Baş Edebilir misiniz?

 

Dr. Oya Mortan Sevi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu bekleme sürecinde danışanIarıma sorduğum bir soru var: her şey beklediğin gibi giderse, bununla da başa çıkabilecek misin? Hepsi şaşırıyor bu soruya. Çoğumuz hayatımızda herşeyin yolunda gitme olasılığını kaldıramıyoruz. Tersine, zihnimizi sorunlarla başa çıkabilecek şekilde programlıyoruz; zihnimiz de sorun çıkmazsa ne yapacağını şaşırıp afallıyor ve yoktan sorun yaratmaya başlıyor. Bu yüzdendir danışanlarımızın hayatlarındaki değişimlerin ya da değişim olasılıklarının ardından herşey yoluna girdiğinde bize gelmeleri..

 

Şimdi sizden her zamankinden farklı birşey yapmanızı isteyeceğim. Bir an için her şeyin istediğiniz gibi gerçekleştiğini hayal edin ve kendinize sorun: Mutlu muyum? Yoksa hala hayatımda sorun ya da eksikIik var gibi geliyor mu? Bu hayale rağmen yüzünüz gülmüyorsa sorun yaşamın getirdiği ya da getirmediklerinde değil; sorunu zihniniz yaratıyor ve sizi mutlu olmaktan alıkoyuyor demektir. Bunu değiştirmek ise psikoterapi ile mümkündür.

Beklemek hep zordur. Belirsizlik demektir çünkü.. Neyin geleceğini, ne zaman biteceğini, ne vakit başlayacağını bilememek yorar insanı. Ama hayat denen oyun, zaten hep bunu yapmaz mı insana? Bekletir ki, beklediğin şeyin sonuçlarını yeterince düşüneme; sadece hedefe odaklan.. Aslında bizi gerçekte neyin beklediğini bilmeden, sadece olmasını ya da oImamasını dileyerek geçiririz onca zamanı.. Bu sırada da varacağımız noktadan sonrası ile değil de, nedense önümüze çıkacak engellerle ilgileniriz.

bottom of page