top of page

 

Kontrolü Azaltabilmek

 

Dr. Oya Mortan Sevi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontrolü bırakmaktan söz etmek kulağa korkutucu gelebilir. Bir yandan da sözünü ettiğimiz kontrolü azaltmaktır; zira kontrolü tamamen bırakmak davranışlarımızı yordanamaz kılar ve beraberinde daha büyük sorunlar getirebilir.

 

Oysa kontrolü biraz biraz azalttığınızda omuzlarınızdaki yükün azaldığını fark edeceksiniz. Zihninizin rahatlamaya başladığını, nefes alışverişinizin bile yavaşladığını, daha çok zamanın kendinize kaldığını, yaşamın daha güzel ve katlanabilir olduğunu göreceksiniz.

 

Çok kontrollü bir yapıya sahip olup bunu değiştirmek isteğiyle gelen danışanlarıma psikoterapi süreci ilerlerken evlerinde kendilerine ait bir alanı dağınık bırakma ödevi veririm. Önce küçücük bir alanla başlarız. Bunu yapabildiklerini fark ettikçe ödevlerin zorluğunu biraz arttırırız. Bir süre sonra yaşamlarındaki kontrol etme ihtiyacının azaldığını, ancak bununla birlikte özgürlüklerinin arttığını söylerler. Çünkü sürekli kontrol etmek özgürlüğümüzü kısıtlar.

 

Bir de her gün kendilerine 5 dakika ayırıp o süre içinde hiçbirşey yapmamalarını isterim. Plan, proje, gerekli, önemli işler yok o sürede; sadece gevşe, kontrolü bırak ve bu rahatlığın tadını çıkar. Başlarda zor gelir. Ancak buna ne kadar ihtiyacınız olduğunu yaptıkça fark edersiniz. Alıştıkça da giderek bu süre size yetmemeye başlayabilir.

 

Okuduklarınızı yalnız başınıza yapmak zor mu geldi? Yok mümkün değil, yapamam mı diyorsunuz? Daha sistematik bir planla size

yardımcı olabilirim.

Hepimiz hayatın koşuşturmacası içinde birşeylerin değişmesinden ya da değişmemesinden, sahip olduklarımızı kaybetmekten ya da daha fazlasını elde edememekten endişe duyuyoruzdur. Bu endişe bizi yaşamı kontrol etmek için türlü düşünceler, planlar, stratejiler oluşturmaya zorlayabilir. Bir süre sonra neredeyse tüm vaktimizi gelecekte karşılaşabilecegimiz olasılıkları düşünüp onları engellemek için geçirmeye başlayabiliriz.

 

Ancak ne yaparsak yapalım asla değişmeyen bir gerçek var ki; hayatta pek çok şey öngörülebilir değildir. Bu durum hem olumlu hem de olumsuz değişiklikleri beraberinde getirebilir. Bu nedenle sürekli herşeyi kontrol etmeye çalışmanın size bir faydası olmaz. Bu sadece sizi yorar, hem sizi hem de çevrenizdekileri mutsuz eder.

bottom of page