top of page

 

Sizin Yeni Yıl Kararlarınız Neler?

 

Dr. Oya Mortan Sevi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mutlaka daha önceki yıllarda da böyle kararlar almışsınızdır. Şimdiye kadar kaçını gerçekleştirdiniz? Birini bile gerçekleştirdiyseniz tebrik ederim, sözüm çok da size değil. Bu yazı daha çok kendine verdiği sözleri tutmakta zorluk çekenlere. Eğer kabul ederseniz bir önerim olacak. Hadi birlikte şimdiye kadar aldığınız kararları gözden geçirelim. Bir kağıt alın elinize, şöyle bir tablo yapın kendinize:

 

Aldığım Karar:

 

Gerçekleştirdim (TEBRİKLER DİĞER KARARA GEÇİN)

 

Gerçekleştir(e)medim;

 

Gerçekleştirmeme engel olan şeyler:

 

Bu engeli aşmak için atabileceğim adımlar:

 

Bunu karar verip gerçekleştiremediğiniz her durum için yapın. Engelleri aşmak için atabileceğiniz en küçük adımları belirleyin ve değişime bu küçük adımdan başlayın. Bugün o adımı atın. Örneğin spora bugünden yazılın. Kendiniz için bugün 5 dakikanızı ayırıp uzun zamandır yapmadığınız bir şey yapın. Alkolü bırakmak için psikiyatrik ve psikolojik destek veren kişileri araştırmaya başlayın. Yeni yıl kararlarınız için beklemeyin, bugünden adım atın. Böylece yeni yıla girerken hiç adım atmadan bir değişim bekliyor değil, değişim için adım attığınızdan dolayı kendinizi daha iyi hissediyor olacaksınız.

 

Benim kararlarımı gerçekleştirmem için daha çok vakit var ve şimdiden bir şey yapmam mümkün değil mi diyorsunuz? Bu değişimi ertelemek için sizin bahaneniz, her zaman yapılabilecek bir şey, atılabilecek küçük bir adım vardır. Kendi başınıza ya da yakınlarınızın yardımıyla bu adımı atmakta zorlanıyorsanız o halde uzman desteği alın. Hadi değişim için bir adım atın.

 

Herkese yaşadığı çevreyi kendisi ve başkaları için daha mutlu kılabileceği adımları attığı, sağlıklı ve barış dolu bir yıl diliyorum.

Malum yeni yıl kapıda. 31 Aralık günü için herkes alışveriş, hediye, plan program derdinde. Yeni yıla girerken saçımı mı kestirsem, yoksa rengini mi değiştirsem’lerde. Pek çoğumuz geçmiş yılla hesaplaşma sürecinde, ne oldu ne bitti diye düşüncelerde.. Ve tabi her yıl olduğu gibi yeni kararlar var gündemimizde. “Bu yıl kesin İngilizcemi geliştireceğim”, “Fazla kilolarımdan kurtulacağım”, “Kendime daha çok zaman ayıracağım.”, “Patronumla gidip zam konusunu konuşacağım.”, “Erkek arkadaşım bu yıl da evlenme teklif etmezse kesin ayrılacağım.” “Annemle aramı düzelteceğim.”, “Alkolü azaltacağım.”, “Spora başlayacağım.” Bir ya da birkaç tanesi size de tanıdık geldi mi? Öyleyse öncelikle şunu sormama izin verin, neden bunları yapmak için ille de yeni yıla kadar, ya da en azından pazartesi gününe kadar beklemeniz gerekiyor? Bugünün nesi var?

bottom of page